- Ако сте с диагностициран с дисбактериоза от микробиологично изследване ( не само следствие на прием на антибиотици).Единственият цялостен и трайно решаващ проблема начин е да изследвате и разберете в какво точно се изразява дисбиозата, защото в случая не е важно само дали има наличие на патогенна бактерия , а и също за наличие на собствени условно патогенни и намаляло биоразнообразие, което води до по-висока предразположеност към инфекции. Само чрез микробиомния тест може да разбереш как са нарушени добрите съотношения между различните бактерии, които имат отношение към различни аспекти на нашето здраве ( имунна система, метаболитни процеси, функциониране на мозък-микробиота и черва). Ето защо без това изследване не може да има правилно и дълготрайно лечение на дисбактериозата.
- Ако имате симптоми от страна на храносмилателната система (подуване, газове, неоформени изпражнения, констипация, лош дъх, обложен език и др.) При оплаквания от страна на храносмилателна система често има нужда да се изследва чревния микробиом, за да се разбере в каква степен допринася и той за симптомите. В повечето случаи в зависимост от оплакванията се назначават и други изследвания, за да може да се разбере цялостната картина на функциониране на органите и системите, участващи в храносмилателната система. Това , в най-идеалния вариант, е най-добре да се консулира със специалист, за да може да се направят изследванията, които биха дали най-добра информация за състоянието на различните органи на хранносмилателната система и микробиома също..
- Ако сте с автоимунно засягане на щитовидната жлеза или субклиничен хипотироидизъм: Правилно е да се изследват, за да се разбере дали нямате микробиота, която активира повече от необходимото имунната система (пример е повишаване на нивата на различните видове антитела, което се отразява и на фукционирането на щитовидната жлеза или не се повлиявате от приема на щитовидни хормони). Това е важно и в двата случая на активиране на имунната система (TH1 и TH2). Също така се проверява дали микробиотата ви активира и поддържа модела на „ тихо“ възпаление в тялото, което е една от основните причини за субклиничния хипотиреоидизъм.
- За бъдещи майки, които искат да предпазят децата си от „подкрепени“ от микробиома състояния (хранителни алергии, констипация, аутизъм). Вече се знае за всяко едно от изброените състояния какъв е неблагоприятният профил на микробиотата, който се предава изцяло от майката и затова е добре още преди забременяване да се разбере дали не би могло да се предаде подобен неблагоприятен профил.
- За хора, които искат да си помогнат на проявени метаболитни състояния или с цел превенция от развитие. Все по-често се откриват връзка между неблагоприятен профил на микробиотата с дадено метаболитно състояния. Две важни често срещани метаболитни състояния са нарушеният въглехидратен метаблизъм ( инсулинова резистентост) и високите нива на пикочна киселина (подагра). Интересен факт е, че 30% от метаболитното неутралзииране на пурините се извършва от микробиотата и че най-достоверният тест, който показва дали ще имаш в бъдеще подагрозен пристъп, е наличието на определен профил на микробиотата, а не нивото на пикочна киселина в кръвта.
- За хора, които искат да знаят дали хронологичната възраст отговаря на биологичната спрямо профила на микробиома. Това е ново направление в науката за микробиома. Знае се за всеки възрастов диапазон кои са ключовите родове и щамове, които задължително трябва да имаме в определено количество, за да подпомагат доброто функциониране на нашето тяло.
- Хора, имащи симптоми, свързани с нервна система и оплаквания от страна на храносмилателната система или само с нервната система. Най-добрият пример в това отношение е синдромът на раздразненото черво, при който са установени вече какви са промените в микробиотата на тези хора. Неблагоприятна микробиота е причина също при редица функционални състояния на нервната система (синдром на хроничната умора, синдрома на надбъбречна умора и др.) Корекцията на микробиома при наличие на отклонения е важно, защото само така ще може да се помогне ефективно, като не се изключва помощта на мозъка и емоциите, за което се прилагат друг тип средства и методи на лечения.
- Хора с авто-имунни ставни състояния. Тук акцентът е изцяло върху това да се потърси наличието на условно патогенни бактерии, които имат активиращо имунната система действие и такива, които поддържат про-възпалителните процеси.
- Проблеми свързани с уро-гениталната система (чести цистити, липса или малко влагалищни лактобацили и често повтарящи се и сменящи се инфекциозни причинители). В тези случаи корекцията на микробиотата позволява предпазване от повтаряне на състоянието и то да не хронифицира, защото става по-трудно лечимо в подобни случаи.
- Най-важното в случая е да се подходи не само да се оправят симптомите, но и да се повлияе и на процеси, които не се проявяват веднага, а в бъдеще. Пример за това е, ако намалите нивото на определени бактерии и не вземете мерки за тяхното увеличение ще отпадне тяхната функция за вас и вие ще имате здравословен проблем в бъдеще. Пример за това е, ако сте намалили бактериите, които метаболизират пурини или разграждат оксалатите ще увеличите вероятността от бъдещи високи нива на пикочна киселина и подагрозна криза или бъбречна криза следствие на образувани оксалатни камъни.
- Затова в корекцията на микробиома не се спира само да се подобряват пряко и бързо проявяващите симптоми бактерии.
- Същественото в случая е , че се анализира кои са малкото бактерии, които трябва да се увеличат, за да може да се увеличи резистентността на организма на условно или патогенни бактерии, гъбички и плесени. В подобни случаи се търсят и патогенни бактерии.